Pogrzeb bliskiej osoby to ważne i pełne emocji wydarzenie w życiu. Należy zadbać by nasz strój podkreślał powagę tej uroczystości – ostatniego pożegnania osoby zmarłej. Powinien być stonowany, elegancki i dystyngowany. 

Kolorystyka

Jest to najważniejsza kwestia związana z ubiorem na tę okazję. Przyjęło się w naszej kulturze, że kolorem żałobnym jest czerń. Odpowiednim strojem na pogrzeb będzie więc stylizacja utrzymana w tym kolorze. Panowie powinni założyć czarny garnitur, białą koszulę i czarny krawat. Strój kobiet to już kwestia bardziej skomplikowana. Przyjęło się, że ubiór od stóp do głów na czarno jest zarezerwowany wyłącznie dla najbliższej rodziny denata. Tak więc, jeśli wybierasz się na uroczystość pogrzebową osoby, którą ledwie znasz to powinnaś założyć ubranie w odcieniach szarości, granatu. Całość ubioru ma być w ciemnych kolorach. 

Umiar

Uroczystość pogrzebowa to wydarzenie, na które nie wypada wyróżniać się z tłumu. To denat jest tutaj najważniejszy. Na drugim miejscu jest jego najbliższa rodzina. Osoby obecne na pogrzebie przyszły w celu modlitwy za duszę zmarłego. Wszelkie strojenie się, żeby pokazać swoją majętność jest oznaką braku kultury osobistej. Wybierając się na pogrzeb należy założyć ubranie proste, bez ozdób. Nie powinno się mieć mocnego makijażu czy drogiej biżuterii. 

Skromność

Będąc na uroczystości pogrzebowej twój strój pokazuje szacunek wobec zmarłej osoby i jej najbliższej rodziny. Spódnica czy sukienka powinna zakrywać kolana. Głęboki dekolt  jest bardzo w złym guście. Góra stroju powinna być pod szyję, ramiona koniecznie muszą być zakryte. Jeżeli decydujesz się na koszulkę bez rękawów koniecznie załóż żakiet czy marynarkę. Kobiety zamiast spódnicy mogą wybrać spodnie, ale pod warunkiem iż są one czarne o prostym i luźnym kroju. Nie mogą być w żadnym wypadku obcisłe. 

Strój na pogrzeb – dodatki 

Aby wyglądać stosownie na tą wyjątkową okazję jaką jest uroczystość pogrzebową należy wybrać czarne  buty zakrywające palce.  Kobiety mogą założyć czółenka na obcasie ale do 7 cm. Wysokie obcasy są bardzo wyzywające i niestosowne na pogrzeb. But powinien być gładki, bez ozdób i sprzążek. Oczywiście w grę wchodzą także buty na płaskiej podeszwie typu baleriny, półbuty, mokasyny. Jednak kategorycznie nie wkładaj butów sportowych! Torebka powinna być skromna i bez ozdób najlepiej czarna. Do spódnicy i sukienki załóż koniecznie cienkie czarne rajstopy. Udając się na pogrzeb należy zrezygnować ze stosowania perfum, można jedynie użyć delikatnej wody toaletowej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj